Rezervasyon
Otel + Uçak
Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bu masalsı ev, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış, 2010-2011 yılı aralığında restorasyonu yapılarak, müzenin kuruluşuna öncülük eden Yazar ve Şair Sunay Akın'ın küratörlüğünde, 6 Nisan 2013 yılında Türkiye'nin 4. Oyun ve Oyuncak müzesi olarak, kapılarını oyuncak tutkunlarının ziyaretine açmıştır.

Sunay Akın danışmanlığında, Avrupadaki koleksiyonerlerden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca satın alınan; 1700-1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı 600'e yakın oyuncak, takım olarak müzede teşhir edilmektedir. Tek avlulu olan bu masalsı ev 3 katlıdır ve 2 katlı mağarası ile nadir bulunan bir Antep evidir. Müzenin teşhir alanı açık alanda 250 metrekare, kapalı alanda ise 315 metrekaredir. Müzenin, giriş katında 4, orta katında 3, çatı katında 1 ve 2 katlı mağara 1 olmak üzere toplamda 9 ayrı temalı bölüm bulunmaktadır.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’deki mağara galerisinin bulunduğu ve “Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu bölümde 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giymiş maket çocuklar ve o ülkelerin mimari eserleri segilenmektedir. Müze galerilerinde ise; Pinokyo, Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Temel Reis, sinemanın ilham perisi olan; Laterna Magica, Doll House olarak bilinen bebek evleri, Lehmann oyuncakları, sanayi ve tarim araç-gereçleri, pelüş oyuncaklar, uçaklar, robotlar ve daha nelere neler, siz sevgili çocukları ve yetişkinleri karşılamak için beklemektedir.