Rezervasyon
Otel + Uçak
Savaş Müzesi

Bilindiği gibi Gaziantep dünyada eşine az rastlana bir kurtuluş mücadelesi verdi. Bu mücadelenin tarihi kahramanlarını, şahitlerini hatırlatmak adına 2008 yılında Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can’ın katkıları ile Şehitler caddesinde şehitler hamamı ve çevresi güzel bir düzenleme ile tarihi görünümüne kazandırıldıktan sonra, şehitler hamamının yanında bulunan eski Antep mimarisi ile yapılmış ev savaş müzesi olarak tanzim edilmiş.

Evin yöreye ait minare yanında altında bulunan mağarada önemli rol oynamış. Müzede Gaziantep’in kurtuluşunda kullanılan silahlar ve savaş malzemeleri sergileniyor. Duvarlarda ise savaşta yaşanan kahramanlık sahnelerinin hikâyeleri fotoğraflarla desteklenerek sunulmuş.

Evin altında bulunan mağarada ise savaştaki sahneler heykellerle tasvir edilerek geçmiş canlandırılmış. Müzenin açılması insanların elinde bulunan eski eserlerinden gün yüzüne çıkmasına sebep olmuş. Kimisi evinde bulunan savaş eserlerini Müzeye bağışlıyor kimisi de satıyor. Bu şekilde müze her geçen gün genişliyor. Müze yetkilileri çağrıda bulunuyor. Evlerinde kurtuluş savaşından kalma eserler bulunan insanlar, eserleri müzeye bağışlamak yâda satmak zorunda olmadan eserlerini de kedilerine ait kalmak kaydı ile sergileyebileceklerini de kaydediyorlar. Burada en çok dikkatimizi ise Taktak adı verilen bir alet çekiyor. Hatta aletin orijinali yanında ziyaretçilerin dikkatini tanıtım sunumlarında çekmek için yapılmış yenisi de var. Müze görevlisi coşkun bey guruplara Müze hakkında bilgi verirken bu taktakı kullanıyor.