Rezervasyon
Otel + Uçak
Almacı Pazarı

Gaziantep'te ‘yöresel ve organik ürün' denilince akla ilk gelen yer olan tarihi Almacı Pazarı, 250 yıllık geçmişiyle ahilik anlayışı, kültürel tarihi ve kuşaktan kuşağa aktarılan meslekleriyle öne çıkıyor.

Kültür yolu üzerinde bulunan tarihi çarşı sadece Gazianteplileri değil Türkiye'nin farklı noktalarından gelen insanların da uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Geçmişte elma meyvesinin nadir bulunması ve bu tarihi pazarda tane ile satışa sunulması nedeniyle Elmacı/Almacı Pazarı ismiyle anılır olan pazarda, çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, kışlık kuruluklar, acılı acısız salçalar, şire türleri, sucuk, pestil, muska ve kuru üzümler satılıyor. Çarşı ziyaretçilerine Gaziantep'in toprağında yetişen tüm ürünlerin koleksiyonunu sunuyor.

Gaziantep'te Kürkçü Hanı ve Bakırcılar Çarşısı'nın hemen karşısında yer alan pazar, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri. Pazarda dükkânlar yaz mevsiminde patlıcan, biber ve kabak kuruları; kış mevsiminde ise kuruyemiş çeşitleri, üzümden yapılan bastık, sucuk, dilme, biber ve domates salçaları ile süsleniyor. Her birinin etrafa yayılmasıyla ortaya çıkan koku insanları adeta mest ediyor. Tavanlardan sarkan kurutulmuş biber, patlıcan, kabak ve bamyaların rüzgarın etkisiyle birbirine değmesi sonucunda çıkan sesler güzel bir armoni oluşturuyor.